Damer 2026-2027

N
N

Under säsongen 2026-2027 spelade SC Saragozas damer sin 29:e säsong i förbundets serier (SSBL).

SSBL

Under säsongen spelade SC Saragoza 18 seriematcher. Av de här matcherna vann laget 0 matcher, spelade 1 oavgjort och förlorade 1 matcher. Laget samlade 1 poäng och gjorde 5 mål. Flest poäng gjorde Iida Laine (0+5). Bästa målskytt blev Emilia Heikinmäki (4), och flest målgivande passningar gav Iida Laine (5), och den mest utvisade spelaren var Emilia Heikinmäki (0 min).

Spelare, resultat, tabeller och statistik finns - precis som nyheter och artiklar - här under.

Spelare

#Namn
3 Emilia Heikinmäki
7 Iida Laine
8 Susanne Öström
9 Jessica Hietikko
11 Maria Westdijk
12 Heidi Nordman
16 Päivi Aittamäki
17 Kati Kohtakangas
21 Milla Perkiö
22 Satu Dahlgren
27 Nea Backlund
35 Jenny Wilson
37 Emmie Dahlgren
55 Frida Storgeust

SSBL Serietabell

Lag M V O F GM - IM +/- P
PaSu 2 2 0 0 9 - 3 6 4
SB Vaasa II 2 2 0 0 5 - 1 4 4
KuKu 2 1 0 1 7 - 8 -1 2
SC Alajärvi II 2 1 0 1 6 - 9 -3 2
SC Saragoza 2 0 1 1 5 - 6 -1 1
Konnat 2 0 1 1 3 - 5 -2 1
FBC Remix 2 0 0 2 2 - 5 -3 0

SSBL Seriematcher

Datum Match Resultat Inför Matchfakta Rapport SalibandyTV
04.04.2027SC Saragoza - FBC Remix
04.04.2027KuKu - SC Saragoza
20.03.2027SB Vaasa II - SC Saragoza
20.03.2027Konnat - SC Saragoza
07.02.2027SB Vaasa II - SC Saragoza
07.02.2027SC Saragoza - PaSu
16.01.2027SC Saragoza - Konnat
16.01.2027SB Vaasa II - SC Saragoza
19.12.2026SC Saragoza - SC Alajärvi II
19.12.2026SC Saragoza - Konnat
29.11.2026PaSu - SC Saragoza
29.11.2026FBC Remix - SC Saragoza
07.11.2026SC Alajärvi II - SC Saragoza
07.11.2026PaSu - SC Saragoza
17.10.2026SC Saragoza - SC Alajärvi II
17.10.2026SC Saragoza - KuKu
19.09.2026Konnat - SC Saragoza2-2
19.09.2026SC Saragoza - KuKu3-4

SSBL Seriestatistik

# Spelare SM M A P U P/M U/M
1 Iida Laine 2 0 + 5 = 5 0 2,50 0,00
2 Emilia Heikinmäki 2 4 + 0 = 4 0 2,00 0,00
3 Susanne Öström 2 1 + 0 = 1 0 0,50 0,00
4 Satu Dahlgren 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
5 Kati Kohtakangas 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
6 Heidi Nordman 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
7 Milla Perkiö 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
8 Frida Storgeust 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
9 Jessica Hietikko 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
10 Emmie Dahlgren 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
11 Maria Westdijk 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
12 Jenny Wilson 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
13 Päivi Aittamäki 2 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00
14 Nea Backlund 0 0 + 0 = 0 0 0,00 0,00

 

Maratonpoängbörsen

# Spelare SM M A P U P/M U/M
1Iida Laine25325810936741,450,02
2Emilia Heikinmäki282196157353121,250,04
3Annette Aittamäki7811927146101,870,13
4Jessica Hietikko2699248140260,520,10
5Linda Dahlmars3427462136420,400,12
6Päivi Aittamäki238466010660,450,03
7Emmie Dahlgren103762096120,930,12
8Kati Kohtakangas29333619440,320,01
9Pia-Maria Pihlaja8357268381,000,10
10Susanne Öström155403272120,460,08
11Pauliina Mäkelä142332962200,440,14
12Milla Perkiö349154762260,180,07
13Satu Dahlgren327173855160,170,05
14Malin Ingves9439155480,570,09
15Sarah Sundblom10827275460,500,06
16Julia Nummela8221234440,540,05
17Jessica Bårdsnes143172744430,310,30
18Jenny Österåker5416274340,800,07
19Nea Backlund80271340100,500,13
20Cecilia Granlund6620153550,530,08
21Eveliina Ollila47181129350,620,74
22Heidi Nordman6115142900,480,00
23Rosmarie Grannas-Rissanen62181028120,450,19
24Caroline Rönnqvist6517112860,430,09
25Sofie Rönnqvist3010112100,700,00
26Piia Kari1197142180,180,07
27Maria Westdijk15361521500,140,33
28Jenny Stenberg214162060,950,29
29Tanja Selimaa539101980,360,15
30Marie Lövholm467121920,410,04
31Malin Enroth14651318120,120,08
32Sara Langels451251780,380,18
33Ann-Sofi Hansas851161740,200,05
34Heidi Järvelä631071740,270,06
35Ida Landgärds706111720,240,03
36Fanny Lassander22871520,680,09
37Nina Sydholm52561100,210,00
38Hanna Koivisto4936920,180,04
39Mia Koski-Träskvik1227900,750,00
40Frida Storgeust7943700,090,00
41Sofia Mara5143740,140,08
42Elina Koskela1643700,440,00
43Annemari Pihlaja1243720,580,17
44Anna-Kaisa Anttila2433600,250,00
45Erica Sjölund3415620,180,06
46Sanna Frösén250502,500,00
47Aliisa Uotila1432500,360,00
48Sara Lindgren1222400,330,00
49Jenni-Maaria Koivula1613440,250,25
50Malin Pärus3604400,110,00
51Nina Hellman2604400,150,00
52Minna Mäntylä2404400,170,00
53Sabina Klemets1330320,230,15
54Jessica Wikman2512300,120,00
55Nina Hållfast17123240,181,41
56Amanda Antfolk1312380,230,62
57Anna Åstrand1012300,300,00
58Antonia Boström1903300,160,00
59Jannike Söderman320200,670,00
60Satu Pihlaja2111240,100,19
61Anne Norrgård1611240,130,25
62Wilma Lassfolk511200,400,00
63Marja Nevanpää71022100,030,14
64Emilia Hautala3102200,060,00
65Salla Niskonen2410100,040,00
66Jennifer Virta1410100,070,00
67Linnea Strand810140,130,50
68Ajla Jasarevic1901100,050,00
69Linnéa Rausk1901100,050,00
70Sanna Nevanpää1601160,060,38
71Marika Kangasniemi1601120,060,13
72Kaisa Niemelä1501100,070,00
73Jenny Söderlund901120,110,22
74Patricia Ingström801100,130,00
75Elina Niskonen601100,170,00
76Josefine Antfolk9900000,000,00
77Jenny Wilson2500000,000,00
78Elin Wilson2000020,000,10
79Ida Forslund1000020,000,20
80Mari Vuorela800000,000,00
81Riikka Rajasalo800000,000,00
82Heidi Mäki-Ontto700000,000,00
83Lina Ström600020,000,33
84Noora Perkiömäki600000,000,00
85Fanny Lindqvist600000,000,00
86Marielle Korpihalkola600000,000,00
87Stina Heikkilä500000,000,00
88Adeline Snickars500000,000,00
89Sandra Öström300000,000,00
90Anna-Lena af Hällström300000,000,00
91Matilda Thomasfolk200000,000,00
92Jenni Ollila200000,000,00
93Anna-Mari Hietikko200020,001,00
94Anette Storsved100000,000,00
95Johanna Norrback100000,000,00
96Ida Mannfolk100000,000,00
97Johanna Salmi100000,000,00

Artiklar

SC Saragoza möter Konnat i Isokyrö

Klockan 15.00 på lördag väntar Konnat för SC Saragoza i Isokyrö Areena. Lagen möts för första gången den här säsongen och Saragoza kommer till matchen med två raka segrar i inbördes möten. Efter matchen mot KuKu är det dags för nästa utmaning i Isokyrö. På lördagseftermiddagen ställs SC Saragoza mot[…]

Läs mera

SC Saragoza jagar sjätte raka segern

SC Saragoza ställs på lördagen mot KuKu i Isokyrö. Matchen spelas i Isokyrö Areena med start klockan 13.00. Det är dags för säsongens första möte med KuKu. När SC Saragoza kliver in på planen i Isokyrö finns en tydlig historik mellan lagen att luta sig mot. Lagen har mötts fem[…]

Läs mera

SC Saragoza jagar sjätte raka segern

SC Saragoza ställs på lördagen mot KuKu i Isokyrö. Matchen spelas i Isokyrö Areena med start klockan 13.00.

Det är dags för säsongens första möte med KuKu. När SC Saragoza kliver in på planen i Isokyrö finns en tydlig historik mellan lagen att luta sig mot.

Lagen har mötts fem gånger tidigare i seriematcher – och SC Saragoza har vunnit samtliga fem.

På de fem matcherna har Saragoza gjort totalt 30 mål och släppt in 9, vilket ger en målskillnad på 30–9.

Fem matcher – fem segrar

Det senaste mötet mellan lagen spelades den 7 februari 2026 och slutade med en klar 11–3-seger för SC Saragoza.

Även de fyra tidigare mötena har slutat med Saragoza-seger:

  • 07.02.2026: SC Saragoza – KuKu 11–3
  • 23.11.2025: KuKu – SC Saragoza 3–4
  • 15.12.2024: KuKu – SC Saragoza 2–4
  • 26.10.2024: KuKu – SC Saragoza 0–7
  • 11.02.2024: SC Saragoza – KuKu 4–1

Saragoza har alltså vunnit de tre senaste mötena och har aldrig förlorat mot KuKu i seriesammanhang.

Heikinmäki och Laine har varit tongivande

Flera Saragoza-spelare har utmärkt sig i de tidigare matcherna.

Emilia Heikinmäki har spelat samtliga fem matcher mot KuKu och är den spelare som gjort flest mål i mötena. Hon står på 8 mål och 5 assist, totalt 13 poäng.

Även Iida Laine har haft en stark poängproduktion med 5 mål och 7 assist, totalt 12 poäng.

Därefter följer:

  • Emmie Dahlgren: 5+1
  • Julia Nummela: 1+4
  • Nea Backlund: 3+1

På KuKu-sidan är Leena Sippola lagets främsta poängplockare i de tidigare mötena med 4 mål och 2 assist.

Dags för ett nytt kapitel

Historiken talar tydligt för SC Saragoza, men när lagen möts på nytt börjar matchen ändå från noll.

Lördagen bjuder på ett nytt möte mellan lagen och för Saragoza handlar det om att fortsätta på den inslagna vägen.

SC Saragoza – KuKu
Lördag 19 september 2026, kl. 13.00
Isokyrö Areena, Isokyrö

Matchen kan följas via Livescore och SalibandyTV.

Livescore

SalibandyTV