Jubileumsmatch för föreningen på lördag

Eftersom det drar ihop sig till 20-års jubileum i maj är det väl dags för en liten koll på föreningens historia när det gäller antal spelade matcher…

SC Saragozas herrlag har under de här åren spelat åtminstone 501 matcher, varav 348 matcher i förbundets serier och 36 i Aurinkoliiga. Resten är träningsmatcher. Eftersom statistiken inte är helt fullständig, speciellt från träningsmatcherna är det väl säkrast att konstatera att herrlaget spelat 384 officiella matcher. Av de här matcherna har herrlaget spelat 72 i division 3, 8 division 3 kvalmatcher, 172 i division 4 och 80 i division 5.

Föreningen hade under en säsong också ett andra herrlag som spelade 18 matcher i förbundets serier samt 5 träningsmatcher.

Damlaget har spelat 293 matcher, varav 273 i förbundets serier och 8 i Aurinkoliiga. Antalet träningsmatcher är enligt den ofullständiga statistiken 12 träningsmatcher. Av de här seriematcherna har damerna spelat 94 i division 2 och 171 i division 3.

Saragozas B-juniorer har spelat 127 matcher, varav 124 seriematcher och enligt den ofullständiga statistiken 3 träningsmatcher. C-juniorerna har spelat 54 matcher varav 47 i förbundets serier och 7 träningsmatcher.

Sammanlagt har alltså föreningen spelat 998 matcher och föreningens 1000 match spelas nu på lördagen i Kaskö när herrarna möter Sparta klockan 15.