Lisenssitietoa… Ote SalibandyNewsistä

LISENSSIT KAUDELLA 2005-06

Lisenssikausi alkaa jo 1.8.2005 ja päättyy 31.7.2006. Edelliskaudella lisenssin lunastaneiden pelaajien lisenssilomakkeet toimitetaan seuran yhdyshenkilölle. Lisäksi uusia pelaajia varten seurojen yhdyshenkilölle postitetaan ”Näin saat lisenssin” ohjeita, joita jaetaan uusille pelaajille.

Lisenssiä maksettaessa tulee AINA käyttää viitenumeroa! Samaa viitenumeroa saa käyttää vain yhteen maksuun. Jos viitenumeroa ei ole, ottakaa yhteyttä liiton jäsensihteeriin puh. (03) 3126 1402.

Lisenssin maksutavat

1. Verkkopankki.

Helpoin ja suositeltavin tapa maksaa lisenssi netin kautta osoitteessa www.salibandy.net (Nordea, Osuuspankkiryhmä ja Sampo). Viitenumeron saa automaattisesti laskua maksettaessa ja tiedot kirjautuvat reaaliaikaisesti rekisterijärjestelmään. Mikäli olet jonkin muun pankkiryhmän asiakas, voit täyttää netissä tietosi ja tulostaa sieltä viitteellisen maksulomakkeen, jonka maksat omassa verkkopankissasi (esim. Aktia) tai maksuautomaatilla.

2. Esitäytetty lisenssilomake.

* Esitäytetyllä lisenssilomakkeella maksettaessa tulee käyttää lomakkeen viitenumeroa. Netissä maksettaessa; pelaaja rekisteröityy lisenssirekisteriin välittömästi.

3. Nippumaksumahdollisuus.

Seurojen yhdyshenkilöille myönnetään erillisestä hakemuksesta käyttäjätunnuksia, jolla seuran yhdyshenkilö pääsee Sporttirekisterissä maksamaan nipussa useamman pelaajan lisenssimaksut sekä selailemaan oman seuransa lisenssitietoja. Näin seuran on helpompi kontrolloida sitä, että joukkueessa pelaavien pelaajien lisenssit ovat asianmukaisesti kunnossa. Kilpailusääntöjen mukaan seura vastaa otteluissa peluuttamiensa pelaajien edustusoikeudesta. Hakemuksen voi tehdä liiton internet sivuilla.

Lisenssien maksutili: Nordea 157230 – 342998

Vakuutuksesta vapautuminen

Mikäli salibandyn pelaajalla on henkilökohtainen lisenssivakuutusta vastaava vapaa-ajan tapaturmavakuutus, voi lisenssin vakuutusosasta hakea vapautusta. Vakuutuksen tulee olla vastaavan tasoinen ja sellainen, joka korvaa tapaturmat salibandyn harjoituksissa ja peleissä. Vakuutusyhtiön kirjoittama todistus ja vakuutusvapautushakemus tulee toimittaa 7 vrk kuluessa lisenssin lunastamisesta Salibandyliittoon (SSBL Sisä-Suomi, Lasse Lepola,. Sarvijaakonkatu 32, 33540 Tampere tai faksilla 03- 3126 1405). Näin toimittaessa pelaaja voi maksaa lisenssimaksun vähennettynä vakuutusmaksulla. Mikäli pelaaja jättää vakuutusosan maksamatta eikä toimita vakuutusvapautushakemusta, on tällainen pelaaja edustusoikeudeton. Lisätietoja Kilp.Sään. 48. Lomakkeen voit ladata liiton internet sivuilta, materiaalisalkusta.

Lisenssimaksujen muistilista

* Edelliskauden lisenssin lunastaneiden esitäytetyt lisenssilomakkeet toimitetaan postitse seuran yhdyshenkilölle. Seuroille myös jaetaan ”Näin saat lisenssin” – lomakkeita uusia pelaajia varten.

* Lisenssi kannattaa maksaa verkkomaksuna netissä. Näin tiedot kirjautuvat heti rekisteriin.

* Lisenssit pitää maksaa virallisilla lomakkeilla (tai netissä), joissa on oma yksilöllinen viitenumeronsa, jonka avulla maksut kohdistuvat oikealle henkilölle.

* Samaa viitettä saa käyttää vain kerran. Ilman viitenumeroa lisenssiä ei saa lunastaa!

* Ota lisenssimaksusta kuitti talteen ja säilytä se huolellisesti.

* Muista myös pelaajasiirrot ja tutustu kilpailusääntöihin!