
Miehet voittivat molemmat ottelunsa sunnuntain turnauksessa Vaasan Kauppiksella. Loukkaantumisten takia tähän turnaukseen oltiin nostettu kaksi junnua edustukseen, kun Niilo Hanka ja Jesse Hietikko saivat ensikosketukset vitoseen. Kahdella hyökkäysvitjalla ja kolmella pakilla taktiikka oli selvä, juoksukisoihin ei lähdetä vaan annetaan pallon tehdä töitä.
Taktiikka onnistui, ainakin hetkellisesti, ja ilman muutamaa nukahdusta niin luvut olisivat voineet olla suurempiakin, ainakin ensimmäisessä ottelussa Mousetrapia vastaan.
Toisessa ottelussa FC Brändöpojkarna, entisillä Saragozalaisilla Jonatan Grönroos, Ville Siljamäki ja Jarkko Harju, tarjosivat kelpo vastuksen. Saragoza kuroi 3-5 tilanteesta tasoihin ja ohi pelimiesten kympillä. Viimeiset minuutit tarjosivat muutaman maukkaan paikan, ja Siljamäen Ville taitaa jossitella sitä tolppaa vieläkin.
FC Brändöpojkarna – SC Saragoza 6-8
Milo oli hyvä maalissa, ehkä Jessen kirittäminen toi vähän näyttöhaluja. Kim (4+1) ja Ricke (5+5) olivat pelipäällä ja onnistumiset toivat reippaasti itseluottamusta koko joukkueelle.